جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36135
  تاریخ انتشار : 28 مهر 1392 14:13
  تعداد بازدید : 503

  آلیا خبر داد:

  اصلاح قانون انتخابات مجلس/بررسی امکان حضور نابینایان در مجلس

  رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان مجلس از تلاش برای اصلاح بند 6 ماده 28 قانون انتخابات مجلس خبر داد وگفت: با این اصلاح، نابینایان نیز امکان رقابت در انتخابات مجلس شورای اسلامی را به دست خواهند آورد.

  اصلاح قانون انتخابات مجلس/بررسی امکان حضور نابینایان در مجلسفاطمه آلیا در گفت ‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه نابینایان با درایت و تحصیل‌کرده زیادی در کشور وجود دارند، توضیح داد: در سال‌های دور در مجلس ایران، نمایندگان نابینا حضور داشتند و در حال حاضر نیز در مجلس نمایندگان کشورهای اروپایی نیز نمایندگان نابینا به چشم می‌خورند.

  نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بعد از ظهر فردا ( 28 مهر) به پیشنهاد فراکسیون حمایت از حقوق معلولان قرار است تا اصلاح بند 6 ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس مورد بررسی قرار بگیرد.

  عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم، با بیان اینکه طرح حضور نمایندگان نابینا از مجلس هشتم مطرح بود، ادامه داد: این طرح از مجلس هشتم به مجلس نهم رسید که با تصویب نهایی آن در کمیسیون شوراها و بعد از آن رای آوردن در صحن علنی مجلس، نابینایان نیز شانس حضور در رقابت‌های انتخاباتی برای ورود به مجلس شورای اسلامی را خواهند داشت.

  عضو فراکسیون زنان و خانواده مجلس، افزود: در کشور نابینایان تحصیل‌کرده و با تدبیری هستند که توانایی رسیدگی به مسائل نمایندگی را دارند و باید از توانمندی‌های آنان استفاده شود.

  وی یادآور شد: در صورت تصویب این طرح، نابینایان باید تحصیلاتی تا مقطع فوق لیسانس، همچون دیگر نمایندگان داشته باشند و علاوه بر آن باید از تجهیزات مخصوص نابینایان که از سوی مهندسان داخل کشور تهیه شده استفاده کنند.

  رئیس فراکسیون حمایت از معلولان مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس و همچنین سازمان بهزیستی نیز نظر مثبتی به تصویب  طرح اصلاح بند 6 ماده28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی دارند و امیدواریم طرح مذکور مورد اقبال نمایندگان قرار گیرد.

  در اظهارنظر کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس آمده است؛ قانونگذار در ماده 28 قاون انتخابات مجلس شورای اسلامی برای انتخاب شوندگان در زمان ثبت نام شرایطی را مقرر کرده است. از جمله این شرایط بر اساس بند 6 ماده مذکور داشتن سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی است.

  شرط مذکور باعث شده تا بسیاری از نابینایان که دارای شرایط مقرر در ماده 28 هستند از این حق محروم شده و نتوانند نامزد نمایندگی مجلس شورای اسلامی شوند بر همین اساس نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را برای اصلاح بند مذکور و حذف شرط بینایی ارائه کردند./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28612070
اکنون :
50